Coworking czy własne biuro?

Co to jest coworking? To pojęcie coraz częściej pojawia się w kontekście wynajmowania biura, zwłaszcza w dużych miastach, na przykład w Krakowie. Czym coworking różni się od posiadania własnego biura?
Coworking skierowany jest do osób, które prowadzą niewielkie firmy, ale nie posiadają swojego biura. Mogą jednak wynająć biurko w otwartej przestrzeni, korzystać z sali konferencyjnej, mają konkretny adres, mogą korzystać z mediów, komputera, drukarki czy telefonu, czyli wszystkiego tego, co potrzebne jest w każdym biurze. To dobre rozwiązanie dla freelancerów, którzy zwykle pracują w domu. Jeśli nie chcą szukać biura na wynajem mogą wynająć jedynie biurko. Dzięki temu wychodzą z domu, poznają nowe osoby, nawiązują biznesowe kontakty. Nie wszyscy freelancerzy bowiem potrafią pracować w domu. Tworzenie z własnej sypialni wymaga olbrzymiego samozaparcia, wewnętrznej dyscypliny, jest niezwykle wymagające. Nie każdy też chce i może zapraszać do domu klientów, a ciągłe spotykanie się z nimi w kawiarniach czy restauracjach może okazać się kosztowniejsze i nie buduje zaufania. Coworking rozwiązuje więc wiele problemów. Trzeba jednak pamiętać, że samo wynajęcie biurka nie pozwala na swobodę w zarządzaniu przestrzenią i na dobieranie sobie towarzystwa w biurze, dlatego jeśli te minusy są dla nas nie do przyjęcia, lepiej wynająć małe, samodzielne biuro.

Biur do wynajęcia w Krakowie nie brakuje, jednak i tak warto pochodzić i trochę pokręcić nosem. Dla jednej osoby nie potrzeba wiele przestrzeni, ale gdy mamy do czynienia z osobą, która pracuje kreatywnie (np. projektuje strony internetowe, jest copywriterem) potrzebny jest komfort, wygoda i wnętrze, które mobilizuje do pracy. Wygodne biurko i ergonomiczne krzesło, sprawny sprzęt biurowy, duże okno i miejsce, w którym można przyrządzić posiłek i kawę to podstawa. Jeśli mamy ochotę, możemy wynająć większe biuro na spółkę z osobą prowadzącą podobną, ale nie konkurencyjną działalność, wtedy koszty wynajmu biura w Krakowie automatycznie się obniżą.