Jak dbać o domek drewniany?

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że drewniane konstrukcje prezentują się naprawdę okazale. Wprowadzają one bowiem wspaniały klimat, który można wykorzystać na wiele sposobów.Wszystko będzie jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy o wspomnianą konstrukcję w odpowiedni sposób zadbamy. Jeżeli bowiem nie wykonamy wielu niezbędnych czynności, w szybkim czasie ulegnie ona zniszczeniu. Co więc możemy zrobić, aby domki drewniane służyły przez wiele lat?

Możliwości mamy kilka. Pierwszą z nich jest impregnacja. Dotyczy nałożenia na drewno odpowiedniego preparatu impregnującego, który występuje na rynku pod wieloma postaciami. Tego typu czynności przede wszystkim zabezpieczają domek przed rozwojem mikroorganizmów, czyli pleśni i grzybów. Pozwala również ochronić konstrukcję na wypadek inwazji owadów. To jednak nie wszystko, bowiem impregnacja opóźnia starzenie się drewna, a także chroni je przed ogniem i wpływem wody.

Kolejną czynnością, która również wchodzi w skład procesu pielęgnacyjnego jest lakierowanie. Jak nietrudno się domyślić, dotyczy położenia na drewno lakieru. Jakie są jego właściwości. Przede wszystkim niweluje niszczycielski wpływ wody, która w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do deformacji i butwienia drewna. Poza tym zabezpiecza domek przed korozją biologiczną oraz uszkodzeniami natury mechanicznej.

Jeżeli nie chcemy skorzystać z lakierowanie i impregnacji bądź chcemy je wesprzeć, możemy zdecydować się na malowanie drewna specjalną farbą. Może ona podkreślić bądź zakryć naturalny wygląd drewna i skutecznie ochronić elewację domku. Pamiętajmy jednak o tym, iż farby nie uchronią drewna przed grzybami czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Na końcu pozostaje nam omówienie bejcowania. Produkty ochronne, czyli bejce są w stanie doskonale wniknąć w konstrukcję domku, dzięki czemu tworzą warstwą zabezpieczającą przed promieniami UV, mikroorganizmami oraz wilgocią. Bejce potrafią także podkreślić i niejako ożywić kolor drewnianej konstrukcji, dlatego są często wybierane.