Jak szybko wprowadzić się do nowego mieszkania?

Kupno mieszkania i czekanie na oddanie go do użytku to trudny czas. Dom już powstaje, na budowie praca wre, a my musimy nadal wynajmować mieszkanie, albo zamieszkiwać kątem u rodziny. To jedna z nielicznych niedogodności związanych z kupnem mieszkania z rynku pierwotnego. Co więc zrobić, by szybciej wprowadzić się do nowego mieszkania?

Bardzo często osoby, które decydują się na kupno mieszkania u dewelopera odkładają pieniądze także na jego wykończenie i wyposażenie w urządzenia i meble według swoich upodobań. Jednak zwykle okazuje się, że kwota jest zbyt skromna, by przeprowadzić remont zgodny z naszym planem. Dlatego wielu nabywców ostatecznie szybko układa podłogi, montuje najtańsze sanitariaty i wprowadza się do prowizorki, którą chce później przerabiać. To jeden z najgorszych pomysłów, ponieważ prowizorki z natury są najtrwalsze, a podwójny remont to podwójny bałagan i podwójne koszty. Dlatego banki proponują kredyty hipoteczne z uwzględnieniem kosztów wykończenia mieszkania. W ten sposób możemy uzgodnić z deweloperem, że w mieszkaniu mają znajdować się wybrane podłogi, płytki ceramiczne w łazience, prysznice i inne urządzenia, a za całość zapłacimy tak, jak zapłacilibyśmy po prostu za droższe mieszkanie. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymujemy mieszkanie gotowe do zamieszkania, a nie musimy zaciągać dodatkowego, często droższego kredytu gotówkowego na zakup materiałów wykończeniowych i opłacenie ekipy remontowej. Oczywiście osobną sprawą jest zakup mebli i dodatków, a to też są dodatkowe koszty.

Deweloperzy mogą też zaproponować zakup mieszkania z kompleksowym wykończeniem, czyli także z meblami. Jednak jest to z reguły rozwiązanie dobre dla tych osób, które kupują mieszkanie pod wynajem. Ma być ono bowiem uniwersalne, czyli trafić w gusta wielu potencjalnych klientów. Jest to jednak bardzo rzadkie rozwiązanie i inwestorzy wolą albo samodzielnie umeblować lokal, albo pozostawiają mieszkanie puste, by najemca sam mógł to zrobić.