Jakie magazyny na wynajem czekają na klientów?

Wynajmowanie, a nie samodzielne budowanie magazynu ma niewątpliwie wiele zalet. Producent czy firma handlowa nie musi inwestować olbrzymich środków w zakup ziemi i budowę obiektu, a wystarczy, że poszuka odpowiedniego dla swojej działalności magazynu, podpisze umowę najmu i zacznie korzystać z gotowego budynku. A oferta magazynów na wynajem wciąż się zwiększa i wybór jest niezwykle zróżnicowany.
Magazyny to budynki, w którym firmy składują różne towary, a każdy z nich ma inną odporność na warunki atmosferyczne i zniszczenia. Mniejsze wymagania co do jakości magazynu będzie miała firma handlująca żelazem czy materiałami budowlanymi, kompletnie inne ta, która produkuje sprzęt elektroniczny czy produkty szklane albo żywność. Magazyn musi być więc dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta, by w maksymalny sposób zapewnić bezpieczeństwo składowanym produktom, ułatwić logistykę i spedycję towaru. Czynnikami, które wpływają na jakość budynku jest nie tylko jego metraż i położenie geograficzne, ale także jakość oświetlenia, stopień panującej w magazynie pod wynajem wilgotności, możliwość regulacji temperatury.

Różne są też rodzaje powierzchni magazynowych. Najczęściej podstawą wyposażenia magazynu są ściany, dach, drzwi i okna. Niektóre hale posiadają także pomieszczenia biurowe czy przebieralnie i pokoje socjalne dla pracowników. Znaleźć można też takie magazyny na wynajem, które dostosowane są do składowania gazów i cieczy, materiałów sypkich, ale też magazyny uniwersalne, w których można przechowywać towary zapakowane. Gdy chodzi o wymiary magazynów pod wynajem, można je sklasyfikować następująco:
maksymalnie 500 metrów kwadratowych,
od 500 do 1000 metrów kwadratowych,
powyżej 1000 do 5000 metrów kwadratowych,
oraz większym niż 5000 metrów kwadratowych.
W niektórych ofertach można wynająć większy magazyn z możliwością jego podzielenia, lub z możliwością jego zwiększenia po jakimś czasie za pomocą siatki czy ruchomych przepierzeń, co pozwala na elastyczny dobór powierzchni w zależności od sezonu czy sytuacji firmy.