Lofty jako biura do wynajęcia

Loft to mieszkanie albo biuro, które powstało w budynkach industrialnych. Stare fabryki, puste hale, zamiast niszczeć, są przerabiane na bardzo komfortowe i często drogie lokale użytkowe. Cieszą się powodzeniem, bo są oryginalne, stylowe, niebanalne i bardzo przestrzenne. Czy na rynku warto poszukać na rynku krakowskim biura do wynajęcia właśnie w starej fabryce?W biurze w lofcie nowoczesność spotyka się z przeszłością. Zabytkowe budynki łączą w sobie ceglane mury, wielkie okna, które znakomicie doświetlają wnętrza i olbrzymie metalowe rury, z nowoczesnymi meblami i sprzętami elektronicznymi. Wysokie okna i ściany dają wrażenie przestrzeni, schody są metalowe i ażurowe, co jeszcze ją powiększa. Taki styl jest niepowtarzalny i niezwykle estetyczny. W lofcie łatwo więc znaleźć przestrzeń dla wielu pracowników, jednak jest to przestrzeń typu “open space”, co nie zawsze się sprawdza.
Szukając biura do wynajęcie w krakowskim lofcie trzeba jednak wziąć po uwagę także pewne minusy. Są to zwykle lokale w starych budynkach, z przestarzałą instalacją wodną i elektryczną, która z czasem może wymagać renowacji albo remontu. Duże biura to także wyższe czynsze, większe zużycie energii potrzebnej na dogrzanie, co jeszcze podnosi i tak znaczną wysokość opłat za takie biuro – małe firmy mogą ich nie udźwignąć. Utrzymanie czystości w dużym biurze często też wymaga wynajęcia firmy sprzątającej. Niektórzy wskazują także na otoczenia loftów – zwykle są one umiejscowione w dzielnicach poprzemysłowych, mniej estetycznych i gorzej rozwiniętych, niż dzielnice mieszkalne lub centrum miasta.
Nie da się ukryć, że posiadanie wielkiego i industrialnego biura, nawet jeśli jest to tylko biuro wynajmowane, podnosi prestiż firmy i przyciąga uwagę klientów lub potencjalnych kontrahentów. Także pracownicy mogą być oczarowani biurem w lofcie, jednak koszty i duża przestrzeń nie są dobre dla każdej, zwłaszcza niewielkiej i dopiero raczkującej firmy, dlatego każdy przedsiębiorca powinien sam zdecydować czy woli szukać biura do wynajęcia w krakowskim biurowcu, czy w postindustrialnej fabryce.