Najważniejszy mebel biurowy – krzesło

W biurze spędzamy ⅓ swojego życia, a większość tego czasu siedząc na krześle przy biurku. Jeśli nasze krzesło nie jest wygodne i dostosowane do naszego wzrostu, bardzo szybko praca może zamienić się w ciągłe narzekanie na ból pleców, rąk, szyi a z czasem też głowy. Dlatego zwróćmy uwagę, dobierając meble biurowe, na to, na czym przyjdzie nam siedzieć przez wiele kolejnych lat.

Czym powinien charakteryzować się idealny fotel biurowy?

Powinien mieć możliwość regulacji i to nie tylko w pionie. Ważne jest także ułożenie podłokietników, kąt oparcia fotela czy głębokość siedziska. Im więcej zmiennych, tym lepiej, zwłaszcza jeśli fotel ma służyć wielu osobom.

Musi być także stabilny, czyli wyposażony w pięć kółek zamocowanych na solidnej podstawie.

Oparcie fotela biurowego powinno być wysokie i szerokie, tak by podtrzymywało całe plecy, zwłaszcza odcinek lędźwiowy aż powyżej łopatek. Oparcie ma być wyprofilowane. Pamiętajmy, że nasz kręgosłup ma kształt litery “S”, nie jest idealnie prosty. Jeśli w odcinku lędźwiowym oparcie nie jest dość wypukłe, konieczne będzie podkładanie twardej, niewielkiej poduszki.

Siedzisko z kolei powinno być płaskie, ale z zaokrąglonymi krawędziami. Szerokość oraz głębokość siedziska powinna mieć około 40 cm.
Podłokietniki są niezbędne, gdy pracujemy przy komputerze, przedramiona muszą mieć podparcie czy odciążyć nadgarstki.
Fotel biurowy powinien być też dobrze amortyzowany. Nie chodzi jedynie o to, by samo pokrycie było miękkie, ale także, by przy siadaniu lekko się obniżał i dynamicznie zmieniał pozycje wraz z naszym ruchem.

Tak jak same mechanizmy i budowa fotela powinny być komfortowe, tak i nie bez znaczenia jest pokrycie fotela. Najtańsza, ale też najmniej przyjemna jest ekoskóra, która nie przepuszcza powietrza, a w gorące nagrzewa się, klei do ciała i powoduje pocenie. Dlatego zdecydujmy się albo na naturalną skórę albo na pokrycie welurowe, jeśli zależy nam na niższej cenie krzesła czy fotela biurowego. Coraz popularniejsze, bo łatwe w czyszczeniu i przepuszczające powietrze są fotele wykonane z siatki.