Typy hal magazynowych

Hale magazynowe to niezbędne wyposażenie każdej firmy produkującej lub dystrybuującej towary. Niezbędne, bo właśnie w nich tworzone są magazyny, ale także biura czy pomieszczenia socjalne dla pracowników. Każdy przedsiębiorca więc prędzej czy później stanie przed dylematem: jaką halę magazynową kupić? A wybór na polskim rynku jest niezwykle zróżnicowany i pozwala na zastosowanie różnych rozwiązań. Oprócz betonowych, murowanych hal magazynowych istnieją jeszcze hale stalowe, namiotowe czy pneumatyczne.Najbardziej sezonowym rozwiązaniem są hale pneumatyczne. Te rzadziej znajdują zastosowanie jako hala magazynowa, częściej stosowane są przy zadaszaniu kortów tenisowych, boisk czy lodowisk w sezonie jesienno-zimowym. Dzieje się tak dlatego, że dzięki grubemu poszyciu wzmocnionemu stalowymi linami hala jest nie tylko odporna na zmienne warunki atmosferyczne, ale także utrzymanie wyższej temperatury we wnętrzu. Przy zastosowaniu nagrzewnic w hali takiej może być przyjemnie nawet podczas trzaskającego mrozu.

Hale magazynowe w formie namiotów to również całkiem rozsądne rozwiązanie. Nie wymaga ani wielkich pieniędzy, ani pozwolenia na postawienie namiotu. Namioty wykonane są z membrany odpornej na wiatr, deszcz i śnieg, przepuszczają światło i w każdej chwili można je złożyć i schować albo przenieść w inne miejsce. Minusem takiej hali magazynowej jest oczywiście temperatura panująca we wnętrzu (taka sama jak na zewnątrz), dlatego w hali magazynowej z namiotu można przechowywać produkty odporne, takie które nie ulegną zniszczeniu. Hale magazynowe też często służą za pawilony handlowe czy zadaszone sceny podczas imprez plenerowych.

Większą, ale też bardziej trwałą inwestycją jest budowa lub zakup hali magazynowej ze stali. Jest to budynek o dowolnej powierzchni, ocieplany lub nie, który może służyć za magazyn, ale także biuro i przebieralnie oraz sanitariaty. Konstrukcja hali ze stali jest trwała, jej postawienie wymaga zezwoleń, ale jednocześnie magazyn taki można przebudowywać.